Ana Sayfa İletişim Bilgilerimiz! Bize mail atın! Print Ediniz

Türkçe Greece English
Dergi sayısına göre arama

Dergi tarihine göre arama

Dergi tarihleri arası arama


 

GENÇ KALEMLER

Dergimizin 23 Haziran 2006 tarihinde ortaokullar arasında düzenlemiş olduğu “Hayalinizdeki Okul ve Eğitim” konulu kompozisyon yarışmasında, “Jüri Özel Ödülü”ne layık görülen kompozisyon.
GELECEKTEKİ MESLEĞİM


Merve Hüseyin
Celal Bayar Azınlık Lisesi
Ortaokul Birinci Sınıf ÖğrencisiEğitim çocukların ve gençlerin; toplum içinde yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları elde etmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine yardım etmeye denir.
Hayalimdeki meslek öğretmenlik mesleğidir. Bu mesleği tercih etmemin sebebi; çocuklara gerekli olan bilgileri ve onlara sevgimi vermek içindir. Ayrıca öğretmenlerimizin bize öğrettiği sevgi, saygıdan dolayı öğretmenlik mesleği tercihimdir.

Öğretmenler öğrencilerinin ileride başarılı ve iyi biri olabilmeleri için gereken tüm bilgileri verirler. Örneğin ilkokul öğretmenleri, öğrencilerinin şekillenmemiş olan beyinlerini, bir hamur gibi yoğurarak yani gereken tüm bilgileri vererek istedikleri şekle koyarlar.
Eğitimimizde orta öğretimdeki ve gelecekte tanışacağımız öğretmenlerimizin de bir katkısı vardır ve olacaktır. Örneğimde ilkokul öğretmenlerini vermemin sebebi ise; bize ilk eğitimimizi onların vermeleri ve okumayı yazmayı ilk olarak onların öğretmesindendir. Bu nedenle ilkokul öğretmenlerimize ne kadar teşekkür etsem azdır ve bütün öğretmenlerimize karşı saygım sonsuzdur.

Sevgi saygı konusunda, her öğrenci başarılı olamaz. Bu konuda başarılı olanlar günlük hayatlarından belli olur. Mesela bazı öğrenciler, öğretmenlerimizin bizim iyiliğimiz için çabaladıklarının farkına varamamışlar, kendilerine sevgi, saygı olmayan bir dünya kurmuşlardır. Bu öğrenciler öğretmenlerinden, ailelerinden, hatta bazı arkadaşlarından tamamen soğumuşlar onlarla olan ilişkilerini tamamen kesmişlerdir. Buldukları arkadaşlar bir çeteden veya onlara kötü örnek olabilecek diğer insanlardır. Öğretmenlerin, öğrencilerinin bu davranışlarından dolayı hiçbir suçu yoktur. Suçlu olanlar, çocuklarına ilgisiz kalan aileleridir.

Dilerim bütün öğrenciler, derslerine gerekli olan ilgiyi, öğretmenlerine de gerekli olan saygıyı gösterirler. Aksi takdirde hayallerindeki okul ve eğitim yolunda ilerleyemezler.

 

|


© 2003 Öğretmenin Sesi Aylık Toplumsal Eğitim Ve Kültür DergisiSite Ziyaretçi Sayısı
419