Ana Sayfa İletişim Bilgilerimiz! Bize mail atın! Print Ediniz

Türkçe Greece English
Dergi sayısına göre arama

Dergi tarihine göre arama

Dergi tarihleri arası arama


 

SPOR

Erhan Hüseyin Ali
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni

YAĞLI GÜREŞİN ÜNLÜ PEHLİVANLARI -X-

FİLİZ NURULLAH

1867 yılında Bulgaristan’ın Şumnu iline bağlı Bıyıklı köyünde doğdu. Türk güreş tarihinde olduğu kadar dünya tarihinde de çok büyük üne kavuşan bu pehlivan, 2.17 boyunda 157 kilo ağırlığında idi. Dedesi de pehlivan olan Filiz Nurullah, on altı yaşında kıspet giydi. Üstadı Koca Yusuf’tur. Altı sene kadar güreşi öğrendikten sonra yirmi iki yaşında Paris’e gitti. Koca Yusuf’a çırak olduktan sonra, ustasıyla birlikte Türkiye’de yağlı güreş kovaladı. Ancak ağır ve kuvvetli olmasına rağmen yağlı güreşte Kurtdereli, Adalı ve Koca Yusuf ayarında bir başpehlivan olamadı.

1894 yılında Koca Yusuf, Küçük Yusuf, Kara Osman ve Filiz Nurullah Doublier ile Paris’e gittiler. Bir süre Piazza’nın jimnastik salonunda antrenman yaparak greko-romen güreşini öğrendiler. 1895 yılının Mart ayından itibaren Foties Berger gazinosunda güreşmeye başladılar. Salondaki antrenmanları izleyen Fransız spor severler altı ay sonra Filiz Nurullah’ın karşısında durabilecek pehlivan bulunamayacağı fikrinde birleştiler. Belki beraber kalmak mümkün olabilir diye düşünüyorlardı.

Filiz Nurullah, Folles Berger güreşlerinin dördüncü haftasında Paul Pons’la güreşti ve iki kez berabere kaldılar. Üçüncü karşılaşmada greko-romen acemisi Filiz Nurullah yenildi ve adeta milli bayram yapılıyormuş gibi sevinildi, sahne çiçekler ve şapkalarla doldu.

Bu yenilgi Filiz Nurullah’ın ilk ve son yenilgisi oldu. Bunun acısını Paul Pons’tan çıkarmak için, o kaçtıkça kovaladı, her gittiği yere gitti, ona meydan okudu, hatta onu Avrupa’ya kaçmaya mecbur etti.

Filiz Nurullah Avrupa’dan döndükten sonra İstanbul’da yağlı güreşler yaptı. 1899 Kasım ayında başlayan ikinci Cihan Pehlivanlığı güreşlerine katılmak için yeğeni Hüseyin Selim ile Paris’e gitti. Ancak geç kaldıkları nedeniyle bu yarışmalara kabul edilmediler. Bu yarışmalardan sonra Folies Berger’de yapılacak güreşler için sözleşme imzaladılar. Folies Berger güreşlerinden sonra Parisiana tiyatrosunda karşısına çıkan bütün rakiplerini yendi.

Bu arada Kara Ahmet Cihan Pehlivanı olmuştu ve bu unvanını koruyordu. Diğer taraftan ise Filiz Nurullah’ın karşısına çıkacak güreşçi bulunamıyordu. Organizatörler bu nedenle Türk güreşçileri birbirleri ile karşılaştırmak için yağlı ve serbest güreş düzenlediler.

4 Şubat 1900 günü Filiz Nurullah ile Kara Ahmet, altı bin seyirci önünde güreşe başladılar. İki saat süren müsabakada iki pehlivan da son derece yorulmuşlardı ve Filiz Nurullah’ın kısbetinin yırtılması ile müsabaka tatil edilmişti.

İki pehlivan 11 Şubat 1900 Pazar günü ikinci kez karşılaştılar. Serbest güreş olan bu müsabakayı Filiz Nurullah 17 dakika 30 saniyede kazandı. Kara Ahmet kızgınlığından Filiz Nurullah’ın uzattığı eli sıkmadan ayrıldı.

Üçüncü ve son güreş 18 Şubat 1900 Pazar günü yapıldı. Kara Ahmet’in yaptığı şiddetli hücum sonucu düşerek sırtı yere gelmiş, ancak kendi hücumuyla böyle bir şey olduğundan ve Filiz Nurullah da itiraz etmediğinden müsabaka devam etmiştir. Nurullah burada büyük bir nezaket göstermiştir. Hakemin kararına dayanarak galip geldiğini iddia edebilirdi. Ancak vatandaşı Kara Ahmet gibi Cihan Pehlivanı unvanını kazanmış olan bir babayiğidi ve taraftarlarını memnun etmek için isteyerek güreşe devam etmiş ve bu defa bir eser-i hatır olmak üzere mağlup olduğu söylenmektedir.
 

|


© 2003 Öğretmenin Sesi Aylık Toplumsal Eğitim Ve Kültür DergisiSite Ziyaretçi Sayısı
428