Ana Sayfa İletişim Bilgilerimiz! Bize mail atın! Print Ediniz

Türkçe Greece English
Dergi sayısına göre arama

Dergi tarihine göre arama

Dergi tarihleri arası arama


 

SPOR

BESLENME, SPOR VE SAĞLIK
Erhan Hüseyin ALİ

Sağlıklı yaşam için beslenmenin ve sporun önemi çok önceden beri bilinmektedir. Hipokrat M.Ö. 480' de sağlıklı yaşamın temel ilkesini şöyle açıklamıştır. "Sağlıklı yaşam, bireyin beden yapısının (kalıtım) ve çeşitli besinlerin etkilerinin bilinmesini gerektirir, ancak beslenme tek başına sağlıklı yaşam için yeterli değildir. Beslenenin yanı sıra egzersiz de (fiziksel hareket) yapılmalıdır." Hipokrat aynı zamanda kişinin vücuduna karşı sorumlu olduğunu ve sağlam bir kafanın sağlam bir vücutta olacağım vurgulamıştır. Organizmayı zinde ve sağlıklı kılmak için spor yapmak bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır.

Fiziksel hareket (egzersiz) sağlıkla ve performansla ilgili olmak üzere iki amaca yöneliktir. Sağlıkla ilgili egzersizler bütün vücut fonksiyonlarının ahenk içinde çalışmasını amaçlar. Performansla ilgili egzersizler ise kasların daha hızlı, güçlü ve dengeli hareket etmesini dolayısıyla sporla ilgili yeteneklerin gelişmesini amaçlar.

Çoğu kişi için beslenme ve sporun birinci amacı sağlığı korumak ve geliştirmektir. Sporcular ise sağlıklarını korumak ve geliştirmenin yanı sıra performanslarım arttırmaya yönelik ek egzersizler yapmak zorundadırlar.

Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmenin sağladığı yararlar ise şöyle özetlenebilir:

* Şişmanlık riskini azaltır,
* Stresin azaltılmasına yardımcı olur,
* Bazı hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur,
* Kardiovasküler uyumu sağlar,
* Kas gücünü dayanaklığını, esnekliği ve koordinasyonunu arttırır,
* Yetişkinlik ve yaşlılıkta olabilecek kemik bozuklukları ve kronik (kalıcı) hastalıklara (şeker, yüksek tansiyon, kroner kalp hastalıkları, bazı kanserler......v. b )yakalanma riskini azaltır.
* Kişilerin kendilerine olan güvenini daha fazla, çevresiyle uyumunu daha iyi, ruhsal sağlıklarını daha dengeli ve düzenli hale getirir.

Birçok Avrupa ülkesinde sağlıklı beslenme ve spor yapmaya yönelik kampanyalar yoğun biçimde Sürdürülmektedir. Bunların ilginç olanlarından birisi İsveç'te yürütülen "Süt demek daha kuvvetli bacaklar demektir" kampanyasıdır. Bu kampanyanın amacı; kemik erimesini azaltmak için kişileri daha çok süt içmeye ve daha çok egzersiz yapmaya ikna etmektir.

Özellikle 10-20 yaşları süt içmenin en gerekli olduğu yaşlardır. Çünkü kemik yapılanması bu yaşlar arasında olmaktadır.

SAĞLIKLI YAŞAM VE BESLENME İÇİN UYULMASI GEREKEN KURALLAR

* Açlıktan ve fazla yemekten kaçınıp, yaşa, cinsiyete, yapılan aktiviteye ve içinde bulunduğunuz özel duruma (genç,çocuk,hamile kadın...v.b.) uygun şekilde yeterli ve dengeli beslenin.
* Öğün atlatmayın, günde üç ana öğün tüketin. yiyeceklerinizi yavaş yiyin ve iyi çiğneyin.
* Günlük yağ tüketiminizi azaltarak, çok yağlı yiyecekleri yememeye özen gösterin.
* Günlük saf şeker tüketiminizi azaltmaya çalışın.
* Çok tuzlu yiyecekler yemeyin, daha az tuz kullanın.
* Yediğiniz, içtiğiniz yiyeceklerin mikroplar ve kimyasal maddelerden arındırılmış olmasına özen gösterin
* Alkol kullanmayın ya da en aza indirin.
* Sigara kullanmayın.
Daha çok posalı yiyecekleri tercih edin.(kuru fasulye, nohut, mercimek,salatalık ,elma ,armut, domates, soğan, sarımsak, marul, gibi yeşillikler..)
* Hareketsizlikten kaçınıp, her gün düzenli egzersiz yapın. Böylece boyunuza uygun vücut ağırlığımızı yaşam boyu koruyabilirsiniz.

|


© 2003 Öğretmenin Sesi Aylık Toplumsal Eğitim Ve Kültür DergisiSite Ziyaretçi Sayısı
1470